تماس و درباره ما

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِینفِرُواْ کَآفَّهً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَهٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَهٌ لِّیتَفَقَّهُواْ فِی‌الدِّینِ وَلِینذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیهِمْ لَعَلَّهُمْ یحْذَرُونَ. (توبه:۱۲۲)

 

«تبلیغ یک فّن است و به تعلیم و فراگیری احتیاج دارد. همچنین نیاز دارد که نوبه‌نو و روزبه‌روز، ضرورت‌ها و لوازم آن به مبلّغین ارائه شود. این‌ها چیزهایی است که لازم است. جامعه تبلیغی باید بتواند کار خود را درست انجام دهد. باید فنِّ تبلیغ را آموخت. باید کسانی این فن را یاد بگیرند و تعلیم دهند و تکمیل کنند. علاوه بر این -همان طور که عرض شد- نیازهای روزبه‌روز تبلیغ و مبلّغ، باید در اختیار آنها قرار گیرد… اوّلاً، مرکزی برای آموزش تبلیغ لازم و واجب است. خود حوزه باید این کار را بکند و دیگران نه می‌توانند و نه بعضی جاها امین هستند. این کار، کارِ حوزه است و باید در خود قم و یا در شهر دیگری راه‌اندازی شود. ثانیاً، موضوعات عمومی برای همه جا تدوین شود و جمعی از فضلا و بزرگان و علما و افراد برجسته و صاحب‌نظر بنشینند و موضوعات مهم را تعیین و تدوین کنند -نه این که هر کسی بیاید کتابی فراهم کند- تا هر مبلّغی حداقل بداند آنچه که باید در اختیار مخاطبین بگذارد، چه چیزهایی است.»

حضرت آیه‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی ۱۳۷۴/۱۰/۲۷

 

 

تبلیغ دین یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هزار ساله حوزه‌های علمیه شیعه در پاسخ‌گویی به نیازهای دینی و انسانی بوده است. کارنامه مجاهدت حوزه‌های ‌علمیه، الگو‌ی موفقی از تربیت مبلغان دینی و تبلیغ دین در عرصه‌های مختلف بوده که سیراب‌کننده خردهای استوار و هدایتگر جوامع بشری می‌باشند.

انقلاب اسلامی ایران که خود از ثمرات ارزشمند تبلیغ روحانیت است، رسالتی بزرگ و نوین را در تبلیغ دین در سطح وسیع و به شیوه مطلوب و مدرن و مبتنی بر آموزه‌های قرآنی، سنت و سیره ائمه اطهارعلیهم‌السلام، بر عهدۀ حوزه‌های علمیه و عالمان دین می‌نهد. تبلیغ موفّق، نوین و مؤثّرِ معارف قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام، از مهم‌ترین ارکان دست‌یابی به این رسالت بزرگ است.

 

معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان بر اساس رسالت‌های ذاتی حوزه‌های علمیه و به‌منظور پاسداری از سنت‌های اصیل و ارزشمند تبلیغی و در استمرار گام‌های مؤثر و تحوّلی حوزه علمیه خراسان، بر مبنای این اسناد:

·        قرآن، سیره نبوی و سیره تبلیغی؛

·        حکم ابلاغی رهبر معظّم انقلاب مدظلّه العالی به شورای عالی حوزه علمیه خراسان؛

·        بیانات و دیدگاه‌های امام خمینی رحمه‌الله علیه و امام خامنه‌ای مدظلّه العالی؛

·        اساسنامه شورای عالی حوزه علمیه خراسان؛

·        سند چشم انداز حوزه علمیه خراسان؛

·        مصوبات شورای برنامه‌ریزی مدیریت حوزه علمیه خراسان؛

·        نظام جامع تبلیغ حوزه علمیه خراسان.

·        نظام جامع تبلیغ حوزه علمیه قم.

و با تعیین این هدف که: «حوزه علمیه خراسان در عرصه تبلیغ در سال ۱۴۱۷ هجری شمسی، حوزه‌ای برخوردار از مبلغانِ اسلام‌شناس، توانمند و انقلابی، عالم و مهذّب، تحول‌آفرین، آشنا به روش‌ها و فنون تبلیغ دین در دنیای معاصر و دارای قدرت فعال‌سازی تفکّر در مخاطب بشود.(برگرفته از سند چشم‌انداز حوزه علمیه خراسان در سال ۱۴۱۷)»  اقدامات خود را برنامه‌ریزی کرده است.

 

۱. مأموریت اصلی معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان:

سیاست‌گذاری، راهبری و هماهنگسازی کلیه فعالیت‌های تبلیغی حوزه علمیه خراسان با محوریت اسلام ناب محمدی‌صلی‌الله علیهوآله و سلم، به‌منظور تبیین معارف قرآن و اهل‌بیتعلیهم‌السلام  و مواجهه صحیح و مؤثر با افکار و عقاید التقاطی، نحلههای فکری و جریان‌های انحرافی در سطح ملی و بین‌المللی.

 

۲. اهداف کلان:

۱.      رسیدن به جایگاه مرجعیت تبلیغی در عرصه استانی و منطقه‌ای؛

۲.      پشتیبانی محتوایی، روشی و ساختاری تبلیغ دین، مبلغان دینی و گروههای تبلیغی؛

۳.      ارتقاء و کارآمدی شیوه‌های تبلیغ سنتی و ایجاد و گسترش روشهای تبلیغی جدید و تخصصی؛

۴.      جذب، آماده‌سازی و ساماندهی مبلغان دینی و گروههای تبلیغی و ارتقاء سطح علمی- مهارتی، سیاسی و اخلاقی.

 

۳. راهبردها:

۱.      محوریت معارف قرآن و عترتعلیهم‌السلام  در کلیه فعالیت‌های تبلیغی؛

۲.      اهتمام جدی به ترویج افکار و اندیشه‌های تمدن‌ساز امام خمینی‌رحمتالله‌علیه و رهبر معظم انقلاب‌مدظله‌العالی و بهره‌مندی از منویات و رهنمودهای مراجع عظاممدظلهم؛

۳.      مدیریت چرخه جذب، گزینش، آموزش، اعزام و ساماندهی مبلغان با همکاری سایر نهادهای حوزوی و متکفل در امر تبلیغ داخل و خارج کشور؛

۴.      محوریت جایگاه روحانیت در تبلیغ دین با تأکید بر مساجد در فعالیت‌های تبلیغی؛

۵.      رصد (مسأله‌شناسی و پایش) تحولات و جریان‌های فکری- فرهنگی تولیدشده در حوزه‌های مختلف جامعه اسلامی (اعم از فرهنگ دینی، فرهنگ سیاسی، فرهنگ اقتصادی، فرهنگ مدنی و فرهنگ علمی) و جهان اسلام به‌منظور آینده‌نگری در راهبری تبلیغ دینی و ارائه‌ راهبردهای تبلیغی جهت مواجهه صحیح و مؤثر با آن‌ها.

 

۴. برنامه‌های کلان معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان:

 

الف: زیرساخت‌های تبلیغی

۱.      ایجاد و تقویت سامانه جامع تبلیغ حوزه علمیه خراسان (شامل: اطلاعات مبلغان، مؤسسات، خدمات و محصولات و ترویج فعالیت‌های تبلیغی) قابل ارایه به مراجع مسئول و ذی‌ربط؛

۲.      تهیه اطلس تبلیغی حوزه علمیه خراسان؛

۳.      ایجاد ارتباط مؤثر بین مؤسسات و مراکز تبلیغی، با هدف هماهنگی، هم‌افزایی و مشارکت، برابر مصوبات شورای عالی حوزه علمیه خراسان؛

۴.      راه‌اندازی و حمایت از مدارس و مراکز آموزشی و پ‍‍‍‍ژوهشی، رشته‌ها و گرایش‌های تخصصی، مؤسسات و گروه‌های فعال در عرصه‌های مختلف تبلیغی؛

۵.      راه‌اندازی مدرسه تخصصی تبلیغ و رشته‌های تخصصی مرتبط با عرصه تبلیغ؛

۶.      تولید و روزآمدی محتوا و سرفصل‌های مهارت‌های تبلیغی؛

۷.      تربیت و حمایت از فعالان و نخبگان تبلیغی در عرصه رسانه و فضای مجازی؛

۸.      تأسیس صندوق حمایت از مراکز، مؤسسات و کانون‌های تبلیغی و مبلغان به‌منظور حمایت از ایده‌ها و طرح‌های تبلیغی؛

۹.      تشکیل کارگروه‌های رصد عملیات تبلیغی دشمنان اسلام.

 

ب: فرهنگ‌سازی تبلیغی

۱.      شناسایی و به‌کار‌گیری راهکارهای متعدد در مسیر تحقق گفتمان غالب حوزه علمیه خراسان در عرصه‌ تبلیغی؛

۲.      تأکید بر حفظ و ارتقای ظرفیت‌ها و فرصت‌های تبلیغ سنتی، به‌وی‍ژه ارتباطات اجتماعی و تبلیغ چهره به چهره، با محوریت مساجد؛

۳.      شناسایی، مدیریت، ترویج و استفاده از ابزارهای نوین به‌وی‍ژه رسانه و فضای مجازی؛

۴.      شناسایی و معرفی استعدادهای درخشان و فعالان تبلیغی و تقویت جریان تبلیغ نخبگانی؛

۵.      الگوسازی و حمایت از گروه‌های جهادی تبلیغی؛

۶.      مبنا قرار دادن فعالیت‌های تبلیغی در نظام ارزشیابی حوزه علمیه خراسان؛

۷.      معرفی مستمر آخرین دستاوردهای تبلیغی داخل و خارج از کشور؛

۸.      حمایت از فعالیت‌های تبلیغی مدارس علمیه؛

۹.      معرفی عرصه مخاطب‌شناسی تبلیغ و توجه به جامعه هدف؛

۱۰. جهت‌دهی و هدایتِ پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های سطح۳ و۴، متناسب با نیازهای تبلیغی حوزه‌های علمیه، جامعه، انقلاب و نظام اسلامی.

 

ج: نیازسنجی تبلیغ

۱.      شناسایی و ارزیابی مستمر مأموریت‌های تبلیغی؛

۲.      رصد مستمر محیطی ناظر به متغیرها (فرصت‌ها و تهدیدها)، بهمنظور آینده‌نگری در راهبری تبلیغ دینی و ارائه‌ راهبردهای تبلیغی جهت مواجهه صحیح و مؤثر با آنها؛

۳.      نیازشناسی حوزه علمیه در عرصه منابع انسانی مورد نیاز؛

۴.      نیازشناسی منابع، محتوا و مهارت‌های تبلیغی.

 

۵. الزامات فعالیت‌های معاونت تبلیغ:

 

الف. فرایندی

کمیسیون تخصصی تبلیغ باید ساز و کار تحقق این نظام را در قالب آیین‌نامه‌ها، تدوین و دبیرخانه شورای عالی اجرای آن را از طریق معاونت تبلیغ پیگیری نماید.

 

ب. برنامه‌ای

معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان با همکاری سایر معاونت‌ها و با هماهنگی و مشارکت سایر مؤسسات و مراکز حوزوی، برنامه‌های اجرایی پنج‌ساله خود را به‌صورت سالانه، بر اساس این نظام تدوین و بودجه‌بندی نماید و پس از بررسی در کمیسیون تخصصی تبلیغ و تصویب در شورای عالی حوزه علمیه خراسان اجرا نماید.

 

امید که با لطف و مدد الهی و عنایات خاصّه حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشّریف و تحت زعامت و راهبری قائد عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیه‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای مدّ ظلّه العالی، این معاونت بتواند نقش مؤثّر خود در پیشبرد اهداف نظام مقدّس اسلامی و حرکت به سوی برپایی تمدّن نوین اسلامی را به خوبی ایفا نماید.


[۱] . برگرفته از سند چشم‌انداز حوزه علمیه خراسان در سال ۱۴۱۷

فرم تماس با ما