تاریخ:25 February, 2020

امام حسین (ع) و اربعین مظهر وحدت ادیان و ابناء بشر هستند

دبیر مجمع جهانی مهدویت با تأکید بر این که تنفر از ظلم، عشق به عدالت، توجه به عبادت و ترویج اخلاقیات، مسائل اصلی برای فعالیت در زمینه مقدمه سازی ظهور نیستند، گفت: این مفاهیم تا حدّی در جامعه وجود دارند و مهم ترین مقدمه چینی برای ظهور، بالا بردن سطح احترام به ولی خداست.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در دومین همایش «اربعین و امت واحده اسلامی» که صبح روز (یکشنبه) به همت مجمع جهانی مهدویت در نجف اشرف برگزار شد، ابراز کرد: حقیقتی که در همایش باعظمت اربعین حسینی وجود دارد این است که بشریت به احترام به ولی خدا بازگشت پیدا کرده است.
وی افزود: اصل ماجرای قیام اباعبدالله الحسین (علیه السلام) مصیبت، اسارت یا مظلومیت نیست، چرا که در تاریخ همه فرهنگ ها افراد مظلوم و مصیبت زده وجود دارند؛ علت اصلی فراموش نشدن مظلومیت و شهادت سیدالشهدا (علیه السلام) و توجه بیش از پیش دنیا به آن، ولی خدا بودن ایشان و ارائه معانی، مفاهیم و پیام های عمیق و مشترک برای همه اهل معنویت است.
دبیر مجمع جهانی مهدویت با تأکید بر این که تنفر از ظلم، عشق به عدالت، توجه به عبادت و ترویج اخلاقیات، مسائل اصلی برای فعالیت در زمینه مقدمه سازی ظهور نیستند، گفت: این مفاهیم تا حدّی در جامعه وجود دارند و مهم ترین مقدمه چینی برای ظهور، بالا بردن سطح احترام به ولی خداست.
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان تصریح کرد: ما نباید امام حسین (علیه السلام) و اربعین را مظهر وحدت اسلامی معرفی کنیم؛ امام حسین (علیه السلام) مظهر وحدت ادیان و ابناء بشر و ظرفیت اربعین بسیار بالاتر از وحدت اسلامی است.
وی با تاکید بر این که حقیقت اربعین باید به زبان بین المللی به همه مذاهب اسلامی، غیرمسلمانان و ابناء بشر معرفی شود، اظهار کرد: اربعین یعنی احترام گذاشتن به ولی خدا و این مهم در اقوام و فرهنگ های مختلف زمینه، سابقه و آینده دارد.
دبیر مجمع جهانی مهدویت ادامه داد: بسیاری از افراد از قومیت ها و مذاهب مختلف، با برداشت های فطری و تکوینی و با صفای باطن خود، حسین (علیه السلام) را دوست و ولی خدا شناخته اند که با ظلم مبارزه کرده است و در این صورت اطلاع نداشتن از جزئیات اهمیت چندانی ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان این که راهبرد ما در اربعین حسینی باید ترویج احترام به ولی خدا باشد، گفت: پیام اربعین فرامذهبی و فرادینی است که فراگیر شدن آن، مشکلات اقوام و مذاهب اسلامی و غیراسلامی را حل می کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش های استکبار جهانی برای مخدوش کردن چهره مسلمانان با ایجاد گروه هایی چون داعش، عنوان کرد: هر چند که ما قدرت تبلیغاتی زیادی نداریم اما خداوند متعال با طراحی خاص خود حرکتی چون اربعین را رقم می زند تا همه تبلیغات سوء آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
دبیر مجمع جهانی مهدویت اضافه کرد: تصور برخی از امور تصدیق آن را به همراه دارد و کافی است ما امام حسین (علیه السلام) و اربعین را به دنیا معرفی کنیم تا مورد تصدیق مخاطبین قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با اشاره به روایتی که زیارت اربعین را از نشانه های مومن برمی شمارد، اظهار کرد: امروز شبکه های معاند با اسلام، اربعین را حرکت شیعی چند صدهزار نفری معرفی می کنند در حالی که اربعین حسینی با حضور ده ها میلیون نفر از ادیان و مذاهب مختلف برگزار می شود.
وی با بیان این که احترام به ولی خدا حقیقت شیعه و مقدمه ظهور است، گفت: زرتشتی و مسیحی هم به این اصل معتقدند که باید به ولی خدا احترام گذاشت و او را دوست داشت.
دبیر مجمع جهانی مهدویت در پایان بالا رفتن قدرت ولی خدا و افزایش آمادگی مردم برای سربازی و اطاعت از او را دو اثر ارتقاء سطح احترام به ولی خدا دانست و ابراز کرد: مهندسین، اطباء، تاجران و اصناف مختلف مسلمانان باید در اربعین حسینی دور هم جمع شوند و مسائل و مشکلات جهان اسلام مرتبط با حوزه کاری خود را حل و فصل کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *