تاریخ:28 February, 2020

ضرورت ایجاد نهضت فراگیر خدمت رسانی به سبک ولی

مدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: برای برون رفت از مشکلات موجود باید یک نهضت فراگیر خدمت رسانی به سبک ولی با سه مولفه عزم ملی، همکاری مسئولین و مردم و پیشگامی روحانیت، ایجاد شود.

آیت الله سیدمصباح عاملی در همایش «جهاد دائمی به سبک ولی»، با توجه به فعالیت گروه‌های جهادی، بیان کرد: امروز برای برون رفت از مشکلات موجود در جامعه و برای حفظ عزت و عظمت نظام دینی و جامعه اسلامی، به یک نهضت فراگیر خدمت رسانی به سبک ولی با سه مولفه عزم ملی، همکاری مسئولین و مردم و پیشگامی روحانیت، نیاز است.

مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه این همایش یک مقدمه برای فعالیت در ابعاد نظری و عملی جهاد است، گفت: دو بحث در اینجا مطرح می شود، یکی بحث حرکت تحولی هدف‌مند حوزه علمیه با محوریت مطالبات مقام معظم رهبری به خصوص در راستای خدمت رسانی به جامعه اسلامی و دیگری، ویژگی های جهادی و فعالیت های بی نظیر ایشان در تلاش های شبانه روزی و بی امان که به عنوان الگو و سمبل تاریخی و جهادی، شناخته می شود.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه انقلاب و تداوم آن، مرهون استمرار حرکت های جهادی است، ابرازکرد:  گرچه در طول تاریخ فعالیت جهادی ، وجود داشته است، اما در حال حاضر این امر یکی از مهمترین مسائل روز می باشد که باید  نسبت به آن اهتمام داشت.
نیاز امروز، نهضت همگانی حمایت از گروه های جهادی
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه امروز دشمن تلاش می کند تا روحانیت را جدا از مردم معرفی کند، گفت: دشمن، حرکت‌های طلاب و روحانیون را که علیه یکه تازی و قدرت های شیطانی استکبار قیام کرده و روز به روز در حال گسترش است و در عرصه نظر و عمل در مقابل آنان ایستاده ، نشانه گرفته است.
ایشان افزود: دشمن  با این حربه می خواهد همه خدمات روحانیت نادیده گرفته شود و القا کند که این قشر توجهی نسبت به جامعه ندارند، درحالی که روحانیت در بطن مردم و برای آنان تلاش می کند.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه پیام های القائی دشمن برای جدایی انداختن بین مردم و روحانیون اثر ندارد، تصریح کرد: دشمن دریافته که حرکت تاریخی و بزرگ مردم ایران اسلامی در طول انقلاب ، که با فراز و نشیب های متعدد و گوناگونی همراه  بوده از بین رفتنی نیست وهر گز نمی تواند با توطئه گری آنان را از این انقلاب جدا کند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه حرکت های جهادی باید معنادار، روشن‌ و موثر باشد تا تلاش شبکه های معاند نظام در خصوص روحانیت، بدون اثر بماند، گفت: ایجاد یک نهضت همگانی در تشکیل و حمایت از گروه های جهادی، نیاز جامعه امروز است.
جهاد در میدان خدمت رسانی باید تبدیل به یک حرکت ملی شود
آیت الله عاملی در ادامه ایجاد نهضت جهادی را در چهار زاویه‌ی گفتمان و عمل تحولی، خودسازی، توانمندسازی درون حوزوی و خدمت رسانی به مردم در قالب فعالیت های برون حوزوی، دانست و افزود: جهاد در میدان خدمت رسانی باید تبدیل به یک حرکت ملی شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه نگاه خدمت رسانی از ارکان اصلی در حوزه های علمیه است، افزود: خدمت رسانی به جامعه و مردم، در محتوا و متن حوزه است لذا باید نگاه جهادی در آن تقویت شود.
آیت الله عاملی با اشاره به اینکه فلسفه وجودی روحانیت در ادامه حرکت مستمر رسولان و امامان در طول تاریخ می باشد و با بیان اینکه ایجاد تحول در اجتماع ابتدا از تحول درونی انسان آغاز می شود، ابرازکرد: بعثت پیامبر(ص) نیز یک رستاخیز و تحول در وجود ایشان بود  که انعکاس و انتقال آن، جامعه را متحول کرد؛ این کلام بدان معنا است که تحول در جامعه، بازتابی از تحول درونی نبی(ص) می باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان، جهاد دائمی و خدمت رسانی به مردم را، از جمله مولفه های حوزه‌های علمیه دانست و بیان کرد: توحید، کرامت انسانی، عدالت گستری، احیاگری و ولایت، پنج شاخصه روحانیت در حرکت های جهادی است.
ایشان با تاکید بر تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه علمیه انقلابی و تحولی، گفت: در این راستا علاوه بر فعالیت های معمولی حوزه، روحانیت اصیل باید، پیشوایی و همراهی مردم را بیش از گذشته حفظ کرده و عملا از کیان دین در مقابل هجمه های موجود نیز، دفاع کنند.
آیت الله عاملی ابرازداشت: فعالیت روحانیت و مردمی بودن آنان در طول تاریخ باید بازنگری و بازشناسی و به مردم معرفی شود تا در حرکت موج آفرین و سرنوشت ساز مقطع فعلی، با اقدامات جدید و تحولی بتوانیم پاسخگوی نیازها باشیم.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه باید همه در این حرکت تحولی حضور یابیم، ادامه داد: تشکیل گروه های جهادی در عرصه های فرهنگی، مذهبی، بهداشتی ودرمانی، عمرانی و …، دو عبادت خدمت به مردم و خودسازی را، نصیب انسان می کند.
حضور طلاب در حاشیه شهر، نمادی از خدمت جهادی
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به فعالیت گروه‌های جهادی خواهران و برادران در حاشیه شهر مشهد، گفت: حضور نیروهای جهادی  حوزوی در حاشیه شهر مشهد باید الگویی از خدمت رسانی باشد، یعنی زمانی که نامی از حاشیه شهر برده می شود  یک ذهنیت بسیار زیبا و جذاب و حرکت و تلاش جهادگرانی خستگی ناپذیر را، به دنبال داشته باشد.
آیت الله عاملی به استقبال عمومی دستگاه ها و نهادهای اجرایی برای حضور روحانیت در فعالیت های مختلف اجتماعی اشاره کرد و جهاد روحانیت به سبک ولی را در بحث سبک و شیوه خدمت رسانی مهم دانست و اظهارداشت: باید با حضور مستقیم، دلسوزانه، دردمندانه، مسئولانه، عاشقانه و با خدمت بی منت، که در آن اخلاق، تربیت، تزکیه، مردم داری و … موج میزند، در خدمت جهادی حضور یافت.
آیت الله عاملی در پایان با بیان اینکه اینگونه نشست‌ها باید ادامه داشته باشد، گفت: حوزه علمیه می تواند با گسترش و نهادینه کردن حرکت جهادی، مقدمه نهضتی بزرگ را با اخلاص و عشق روحانیت و آمادگی مردم، پشت سر مقام عظمای ولایت، تشکیل دهد.
 گفتنی است، این همایش به همت حوزه علمیه خراسان و با حضور گروه های جهادی کشوری در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد به مدت دو روز برگزارشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *