تاریخ:28 February, 2020

جریان های نفوذی و غرب زده به دنبال سکولار کردن حوزه هستند

مهمترین وظیفه حوزه انقلابی تحقق و اجرای دین حداکثری و هشدار نسبت به فعالیت جریان های نفوذی سکولار که به دنبال جدا کردن حوزه از انقلاب هستند.

اگر از حوزه های علمیه انقلابی بودن را برداریم دیگر اسلامی نخواهند بود، اظهار داشت: حوزه اسلامی غیر انقلابی یک مفهوم مرکب پارادوکسیکال است و اگر حوزه انقلابی نباشد عملا بخشی از اسلام را نادیده گرفته است.

وی اجرای احکام و ارزش های اسلامی و تقویت باورهای اسلامی را از اهداف تمدنی انقلاب اسلامی برشمرد و ابراز داشت: احکام و ارزش های اسلامی دو بُعد فردی و اجتماعی دارند که اهمیت بعد اجتماعی به مراتب بیشتر از بعد فردی است.

عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) مهمترین مسأله در زمینه حوزه انقلابی را تحقق بخشیدن به دین حداکثری عنوان کرد و گفت: برخی از جریان های غرب زده و به ظاهر روشنفکر در کشور به دنبال محدود کردن دین در زمینه های فردی هستند.

وی افزود: جریان هایی که از اواخر دهه ۶۰ و در دهه ۷۰ اینگونه القاء می کردند که حوزه نباید در مسائل سیاسی دخالت داشته باشد، به دنبال سکولار کردن حوزه علمیه بودند در حالی که وظیفه اصلی حوزه علمیه معرفی جامع و کامل اسلام در همه ابعاد به مردم است.

مسؤول طرح ولایت مؤسسه امام خمینی (ره) نگاه حداقلی به دین و سکولار کردن جامعه را از تبعات حوزه غیر انقلابی دانست و خاطرنشان کرد: امام عظیم الشأن از همان ابتدای انقلاب خطر سکولاریسم را با عنوان اسلام آمریکایی هشدار دادند.

حجت الاسلام الهی راد با اشاره به نقش تعیین کننده نهادهای عالی حوزه در پیشبرد اهداف انقلاب، اظهار داشت: سیاست گذاری های حوزه باید در راستای ایجاد ظرفیت های جدید برای تولید علوم اسلامی در ابعاد گوناگون باشد.

وی اضافه کرد: نهادهای های عالی حوزه باید زمینه را برای برطرف کردن خلأهای تئوریک متون آموزشی در همه مقاطع تحصیلی حوزه فراهم کنند و طلاب باید در زمینه مبانی اعتقادی دینی تقویت شوند.

عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی (ره) وضعیت آموزشی طلاب در مسائل اعتقادی و کلامی در حوزه را نگران کننده توصیف کرد و گفت: با توجه به شبهاتی که برای سکولار کردن طلاب مطرح می شود اگر طلاب در مسائل اعتقادی ضعیف عمل کنند به حرکت انقلابی حوزه ضربه وارد خواهد شد.

وی با اشاره به تأکیدات امام راحل و رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه حوزه علمیه باید مستقل باشد، اظهار داشت: عدم وابستگی حوزه به نظام به معنای بیگانگی با نظام نیست.

حجت الاسلام الهی راد خاطرنشان کرد: استقلالی که امام (ره) و رهبر معظم انقلاب مطرح کردند به معنای عدم وابستگی و وامداری حوزه نسبت به فرد یا جریانی است که قصد دخالت در عرصه تولید علم و یا انجام وظایف حوزوی دارد و تفاوتی ندارد که این فرد یا جریان درون یا خارج از حوزه باشد.

وی اضافه کرد: انقلابی گری حوزه به این معنا است که حوزه نیازهای نظام را برطرف  کند چرا که نظام بر پایه اسلام استوار است و حوزه هم برای اجرا و تبلیغ دین از ظرفیت های موجود نظام استفاده می کند.

حجت الاسلام الهی راد در پایان سخنان خود بر لزوم حمایت حوزه از انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت: چیزی که امروز به عنوان استقلال حوزه از نظام به معنای بی تفاوتی نسبت به انقلاب گفته می شود مغالطه ای است که جریان های نفوذی سکولار مطرح کرده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *