تاریخ:28 February, 2020

«فدک در تاریخ» اثر «شهید آیت‌الله صدر» نقد و بررسی می‌شود

برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «فدک در تاریخ» همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری و شهادت حضرت زهرا(س) در مشهد خبر داد.

این مراسم با همکاری به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) و پژوهشکده تخصصی شهید صدر برگزار می‌شود، نقد و بررسی کتاب «فدک در تاریخ» ساعت ۱۸ روز یکشنبه، ۳۰ دی ماه با حضور «محمدحسین رجبی دوانی» مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام و «حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی» رئیس میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم در فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر واقع در بلوار سجاد، چهارراه بزرگمهر برگزار می‌شود.
کتاب «فدک در تاریخ» اثری از شهید آیت الله محمدباقر صدر است که از سوی حجت الاسلام ابوالقاسم حسینی ژرفا ترجمه شده است.
«فدک در تاریخ» به عنوان یکی از آثار مهم و ارزشمند آیت الله محمدباقر صدر درباره تاریخچه فدک است و مؤلف در این بخش‌ها، سرگذشت فاطمه زهرا (س) پس از درگذشت پیامبر اسلام (ص)، گوشه‌هایی از سخنان وی و گفت‌وگوهایش با خلیفه اول درباره میراث انبیاء را مطرح و نیز تاریخچه جغرافیایی و سیاسی فدک وارزش مادی و معنوی این سرزمین را بیان کرده است.
این اثر که در پنج فصل گردآوری شده است، به تحلیل رویداد‌های و روایات جریان فدک با نوشتاری منصفانه می‌پردازد و «بر صحنه قیام»، «معنای حقیقی و رمزی فدک»، «رقابت سیاسی خلفا با حضرت علی (ع)»، «گوشه‌هایی از کلام فاطمه الزهرا (س)» و «ارزیابی نهایی ماجرا» عناوین این فصول را تشکیل می‌دهند.
در بخشی از این کتاب آمده است؛ «این اشاره‌ای کوتاه به تاریخ آشفته فدک بود؛ تاریخی که روند مستقیمی ندارد و بر مدار یک قاعده نمی‌شود. در بیشتر موارد، هوس و آرزو سرنوشت فدک را رقم می‌زد و غرض‌ها و سیاست‌های حاکمان روزگار، وضعیت فدک را مشخص می‌کرد. با این حال، این تاریخ از میانه روی و درست کرداری خالی نبود و در برخی موارد فدک به صاحبان واقعی خود سپرده شد.
مسئله فدک در نظر جامعه اسلامی و سران آن، دارای اهمیتی بسزا بوده و از این رو، تصمیم‌گیری درباره آن به تناسب سیاست حاکمان تفاوت می‌کرده و به رویکرد عمومی خلیفه در برابر اهل‌بیت (ع) ارتباط داشته است. هر گاه خلیفه رویکردی سزاوار و اندیشه‌ای عادلانه داشته، فدک را به فاطمیان بازگردانده و هر گاه چنین نبوده، باز پس گیری فدک در ردیف نخستین کار‌های خلیفه قرار داشته است.»
علاقه‌مندان برای آگاهی و مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوی می‌توانند به نشانی اینترنتی www.Behnashr.com یا فروشگاه‌های سطح شهر مشهد و نمایندگی‌های سراسر کشور مراجعه کنند؛ همچنین سامانه پیامکی به شماره ۳۰۰۰۳۲۰۹ یا کانال اطلاع‌رسانی به‌نشر از طریق پیامرسان‌های بله و ایتا به آدرس @behnashr نیز از دیگر راه‌های برقراری ارتباط با این انتشارات است. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *