درعرصه تبلیغ خردمندانه عمل کنیم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه باید در زمینه تبلیغ خردمندانه عمل کنیم، گفت: متأسفانه گاهی ما با تبلیغات نابخردانه بسیاری از مردم را نسبت به دین بدبین می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی که در سالن همایش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار شد، با اشاره به ضرورت توأم سازی علم و عمل گفت: صحنه علم و عمل نباید از همدیگر جدا باشند.

وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم حوزه های علمیه را در عرصه های عملی نیز فعال کنیم، بدون شک تأثیرات بسیار خوبی را در جامعه شاهد خواهیم بود؛ بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، حوزه های علمیه غیر از تبلیغ دین و رهبری سیاسی، وظیفه رسیدگی به محرومان و آسیب دیدگان اجتماعی را نیز بر عهده دارند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار طلاب تأکید کردند که عالم دینی مسؤولیت تحقق دین در جامعه را بر عهده دارد، عنوان کرد: امروز مدارس علمیه طلاب را با این رویکرد تربیت کرده و وارد عرصه های اجتماعی کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه امروز حوزه های علمیه از تبلیغ فاصله دارند، تأکید کرد: دانش ها و گفت وگوهای رایج در حوزه علمیه با تبلیغ بیگانه است؛ امروز باید طلاب و روحانیون نسبت به آسیب های اجتماعی و حل مسائل مردم احساس مسؤولیت کنند.

وی با اشاره به اینکه تنها فراگیری دروس حوزه و فن خطابه برای روحانیون کافی نیست، تصریح کرد: دروسی که امروز طلاب در حوزه های علمیه فرامی گیرند، فن تبلیغ را به آنها نمی آموزد؛ امروز طلاب باید به گونه ای تربیت شوند که بتوانند روحیات افراد جامعه به ویژه جوانان را درک کرده و متناسب با آنها به تبلیغ بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه به مسأله تبلیغ در حوزه های علمیه کم توجهی می شود، ابراز کرد: متأسفانه گاهی عموم تبلیغات و آموزش های دینی سبب نفرت از دین می شود؛ هنگامی که به مهندسی آموزش های دینی در مدارس و دانشگاه ها می نگریم در می یابیم که گاهی کاملاً با مبانی قرآنی مغایرت دارد.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: مبلغان باید نسبت به مبانی دینی اشراف فوق العاده داشته باشند تا بتوانند حقایق را به درستی برای مردم تبیین کنند؛ باید دانست که در پاره ای از مواقع اقامه برهان برای بیان حقیقت امر پسندیده ای نیست، بلکه باید باور کنیم که بیان حقایق باید با توصیف کامل و صحیح صورت بگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز همه ما در نعمت ها و برکات ولایت فقیه غرق شده ایم، بیان کرد: ما به جای تبیین مبانی ولایت فقیه به توصیف فواید و زیبایی های این مقوله بپردازیم تا مردم نسبت به این نعمت بزرگ آگاه شوند؛ متأسفانه حتی یک کتاب هم در زمینه توصیف زیبایی های ولایت فقیه نوشته نشده است؛ ما طلاب به جای تبیین مبانی موضوعات مختلف به توصیف زیبایی های مبانی دینی بپردازیم.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان ادامه داد: به عنوان مثال ما باید برای تبیین معاد، از قرآن کریم درس بگیریم، زیرا خداوند در آیات قرآن به جای تبیین مبانی معاد به توصیف جلوه های آن پرداخته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به ضرورت تبلیغ چهره به چهره از سوی حوزه های علمیه تأکید کرد: ما در حوزه های علمیه باید همانند دانشگاه های علوم پزشکی عمل و علم را در کنار هم قرار داده و به سراغ کسانی که شبهه دارند برویم و شبهات شان را به صورت عالمانه پاسخ دهیم؛ گاهی عملکرد نادرست ما طلاب مردم را از دین متنفر می کند؛ امروز نیاز است نوعی بازنگری در روش های تبلیغی صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: امروز حوزه های علمیه باید برای تربیت فرزندان و دانش آموزان از ابتدای دبستان برنامه های قرآنی مدون پایه ریزی کنند؛ ما جایی سراغ نداریم که حوزه های علمیه این کار را انجام داده باشند و مشخص کنند که دانش آموزان باید چگونه به صورت قرآنی تربیت شوند، اما کسانی که سند ۲۰۳۰ را تدوین کرده اند به خوبی برنامه ریزی داشته اند که دانش آموزان را چگونه پله پله بی دین کنند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه ما باید در زمینه تبلیغ به صورت هوشمندانه و خردمندانه عمل کنیم، تصریح کرد: متأسفانه گاهی ما با تبلیغات نابخردانه بسیاری از مردم را نسبت به دین بدبین می کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه نقش حضور طلاب و روحانیون در جامعه در زمینه رشد علمی جامعه روحانیت تأکید کرد: بر اساس گفته برخی بزرگان حوزه، گاهی حضور روحانیون در جامعه به اندازه ۳۰ سال بار و رشد علمی به همراه دارد.

وی در ادامه با ابراز تأسف از اینکه میان آموزش پسران و دختران در آموزش و پرورش تفاوتی وجود ندارد، گفت: امروز ۹۹ درصد مباحث آموزشی در آموزش و پرورش بین دختران و پسران مشترک است و علمای حوزه نیز به این موضوع توجه ندارند؛ امروز دختران نیز همانند پسران آموزش داده می شوند، از همین جهت بدیهی است که دچار مشکل بدحجابی می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان همچنین از راه اندازی رشته تخصصی تبلیغ در حوزه های علمیه خواهران خبر داد و ابراز داشت: کسانی که علاقه مند هستند می توانند با انتخاب این رشته در دوره های آموزشی آن شرکت کنند و به مطالعه در این زمینه بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *