مراسم سالروز شهادت امام صادق (علیه السلام)

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام) به همت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در محل مدرسه علمیه آیت الله العظمی خویی(ره) برگزار شد.

مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام) همچون سال های گذشته به همت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان با حضورحضرات آیات ، علما، اساتید، مدیر، اعضای شورای عالی، روحانیون و طلاب این حوزه در محل مدرسه علمیه آیت الله العظمی خویی(ره) برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین مروی، عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: برگزاری این مراسمات به منظور بالابردن معرفت نسبت به حق تعالی و مصومین (علیهم السلام) است و این شناخت قلب پاک می خواهد.

وی به حدیث «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ اَلثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِی کِتَابَ اَللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ اَلْحَوْضَ» و آیه «لَا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ» اشاره و اظهار کرد: دسترسی به عمق شخصیت اهل بیت (علیهم السلام) به طهارت و پیراستگی روح و دل نیاز دارد. در واقع برای پی بردن به حقایق هستی و زوایای شخصیتی و وجودی اولیای الهی ابتدا باید قلب را از حجاب ها و موانع پاک، و سپس از خداوند درخواست کرد که این بزرگواران را به ما بشناساند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان درباره شرایط دوره امامت حضرت صادق (علیه السلام) ابراز کرد: در آن دوران نحله های اعتقادی اشاعره، معتزله، مشرکین و زنادقه فعالیت داشتند که اگر دانش خدادادی آن حضرت و تربیت یافتگان آن امام همام نبودند، این گروه ها، ریشه دین را بر باد داده بودند.

وی با بیان اینکه امام صادق (علیه السلام) در برابر تیرهای شبهه ناکی که از هر طرف بر پیکر دین روانه شده بود، ایستاد و اسلام را حفظ کرد، گفت: وقتی با عِدل قرآن و مبین و مفسر واقعی و حقیقی این کتاب الهی ارتباط نباشد، افراد نخواهند توانست آن را بفهمند. اصلا کسی که خود را از دریای معارف امیرمومنان و ائمه (علیهم السلام) بی بهره کرده، چگونه می خواهد سوالات و شبهات را پاسخ دهد؟

حجت الاسلام و المسلمین مروی به مرزداری از اعتقادات مردم و نیز ایستادگی در برابر ظالمان و حاکمان جور توسط امام ششم اشاره و خاطر نشان کرد: یکی از سخت ترین شرایط زندگی آن حضرت در دوران منصور دوانقی است که این فرد برای مشروعیت و مقبولیت خود در جامعه می خواست از امام صادق (علیه السلام) استفاده کند و رفت و آمد ایشان را در کاخ خود داشته باشد ولی آن امام همام از مبارزه با ظلم و رسوا کردن ظالمان لحظه ای درنگ نکرده و فرمودند که چیزی از دنیا ندارم که از تو بترسم و چیزی از آخرت نزد تو نمی بینم که پیش تو بیایم.(لَیْسَ لَنا ما نَخافکَ مِنْ اَجْلهِ و لا عندکَ من امر الاخره ما تَرجوکَ له و لا اَنْتَ فی نعمه فَنُهَنّیکَ و لا تَراها نِقمهً فَنُعَزیک بها فَما نَصْنَعُ عندک).

وی از سخنان انقلابی و قاطع همراه با موضع اقتدار و عزت امام و رهبری نیز گفت و ابراز کرد: ایشان در کلاس و مکتب امام صادق (علیه السلام) فقط فقاهت، اجتهاد، استنباط و دفاع عالمانه از دین و معارف نیاموخته اند بلکه در کنار آن، درس قاطعیت و صلابت در برابر ظالمان و مستکبران را نیز آموخته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *